MIVB stories, welkom achter de schermen van de MIVB
MIVB stories, WELKOM ACHTER DE SCHERMEN VAN DE MIVB
MIVB stories

Elektrische bussen bij de MIVB: naar een 100% groene vloot

bus électriques stib - elektrische bus mivb

Elektrische bussen bij de MIVB: naar een 100% groene vloot

De omvorming tot een elektrische busvloot komt in een stroomversnelling. In dit artikel nemen we ons engagement onder de loep: tegen eind 2035 willen we onze volledige busvloot vervangen door 100% elektrische voertuigen, om zo onze koolstofvoetafdruk te verkleinen.

Elektrische bussen sinds 2018

De eerste elektrische bussen, midibussen, verschenen midden 2018 op het netwerk, gevolgd door standaard elektrische bussen in de tweede helft van 2018. De eerste gelede elektrische bussen zijn in april 2019 in gebruik genomen, waarbij de eerste laadpalen bij het eindpunt en in de remises zijn geïnstalleerd.

Op dit moment telt onze vloot:

  • 93 volledig elektrische bussen
  • 400 hybride bussen
  • 357 dieselbussen

In 2023 bestelden we meer dan 100 nieuwe elektrische eCitaro-bussen: 70 gelede en 36 standaardbussen. Daarvan rijden er al 56 gelede exemplaren op het net. Deze bussen werden gefinancierd door de Europese Unie, dankzij het programma NextGenerationEU. Ze hebben de 51 gelede Citaro D2 Euro 5-bussen van de MIVB vervangen. De resterende 14 gelede bussen en de standaardbussen worden in 2026 geleverd.

Ongeveer 300 elektrische voertuigen die de komende jaren besteld worden, zullen het merendeel van de 357 dieselbussen die nog in omloop zijn vervangen. Tegen eind 2035 zal de volledige MIVB-busvloot elektrisch zijn.

bus électriques stib

Uitrusting stelplaatsen

De omvorming tot een elektrische busvloot brengt logischer wijze aanpassingswerken aan de stelplaatsen met zich mee.

Momenteel worden twee stelplaatsen gebruikt voor de stalling en het opladen van elektrische bussen, naast andere voertuigmodellen: Jacques Brel en Haren.

Ook de andere stelplaatsen krijgen een volledige herinrichting aangepast aan elektrische bussen:

  • de tweede fase van de stelplaats Marly, waar elektrische bussen kunnen worden opgeladen
  • de volledige uitrusting van de stelplaatsen Jacques Brel en Klein Eiland
  • de werken op de site in Haren
  • en die van de huidige stelplaats Delta

Tussen 2033 en 2035 wordt in Delta in samenwerking met Leefmilieu Brussel ook een nieuwe bijkomende remise voor elektrische bussen gebouwd.

Installatie laadpalen

Om de elektrische bussen op het net te laten rijden zijn ook daar laadpalen nodig. Die bevinden zich aan de eindhalte van de lijnen waarop ze rijden.

Momenteel zijn er drie soorten elektrische bussen bij de MIVB: midibussen, standaardbussen en gelede bussen. De batterijen van midi- en standaardbussen worden opgeladen wanneer de voertuigen zich in de stelplaats bevinden. Gelede elektrische bussen moeten niet alleen worden opgeladen in de stelplaats, maar ook op het net, tijdens hun exploitatie. Hiervoor moeten laadpalen bij de eindpunten worden geïnstalleerd. Deze installaties zijn essentieel voor de verdere omvorming tot een volledig elektrische busvloot bij de MIVB.

De eerste 4 laadpalen werden in april 2019 aan het eindpunt van lijn 64 Naamsepoort (2 palen), en aan de ingang van de remise in Haren (2 palen) geinstalleerd. Dit zijn oplaadmasten. Gelede elektrische bussen, uitgerust met een stroomafnemer, kunnen zo elektriciteit op deze laadpunten opvangen door de stroomafnemer omhoog te brengen. De oplaadtijd aan het eindpunt duurt maar enkele minuten en maakt een bereik van 30 tot 40 km mogelijk, wat meer dan voldoende is voor de normale uitbating van een buslijn.

borne rechargement stib

Nu en in de toekomst

Extra laadpalen

Mede dankzij extra laadpalen kunnen we op dit moment de volgende lijnen uitbaten met elektrische bussen:

  • lijn 46 (Pannenhuis – Moortebeek)
  • lijn 53 (Marly – Westland Shopping Center)
  • lijn 87 (Simonis – Beekkant)
  • en lijn 89 (Centraal Station – Westland Shopping Center).

Meer laadpalen volgen tussen 2027 en 2029, naarmate de omvorming tot een elektrische vloot vordert en de vergunningen worden verkregen. In totaal worden 18 eindpunten uitgerust met laadpalen tegen de tijd dat de vloot volledig elektrisch is, eind 2035.

Lees ook:

Gerelateerde artikelen
Deel

<span data-metadata=""><span data-buffer="">Copyright © 2022 stibstories